chillums امنیت آمریکا قطعنامه امنیت ملی

chillums: امنیت آمریکا قطعنامه امنیت ملی بین الملل آمریکا شورای امنیت نیکی هیلی

روز گذشته، دلار دومین زیاد کردن متوالی را تجربه کرد و در مقطعی از مرز ۴هزار و ۴۰۰تومان عبور کرد. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز با ۴۷ تومان زیاد کردن به بهای ۴ هزار

موج دوم نوسان دلار

موج دوم نوسان دلار

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، دلار دومین زیاد کردن متوالی را تجربه کرد و در مقطعی از مرز ۴هزار و ۴۰۰تومان عبور کرد. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز با ۴۷ تومان زیاد کردن به بهای ۴ هزار و ۳۹۵ تومان رسید. این زیاد کردن که بیشترین میزان رشد در هفته جاری محسوب می شد، زیاد به کم کردن حجم ارز موجود در بازار و احتمال خروج آمریکا از برجام نسبت داده شد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، از ساعت ۱۱ تا یک بعدازظهر روز دوشنبه عرضه خاصی ازسوی بازیگران بازارساز به صرافی ها صورت نگرفت؛ در این شرایط، معامله گران غیررسمی احساس کردند که قیمت توانایی رشد بیشتری دارد؛ بنابراین خریدهای خود را اوج بردند و قیمت را تا نقطه ۴ هزار و ۳۸۰ تومان اوج بردند.

از اواسط روز، خبری در کانال ها منتشر شد مبنی بر اینکه سیدعباس عراقچی در کنفرانس امنیتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به تلاش های آمریکا در ناکارآمد کردن برجام اظهار کرده است: ممکن است در چند روز آینده آمریکا از برجام خارج شود و جامعه بین الملل باید جهت این مرحله آمادگی داشته باشد. معامله گران با جوسازی اطراف این خبر، قیمت دلار را بالاتر بردند و این ارز حدود ساعت یک بعدازظهر از مرز ۴ هزار و ۴۰۰ تومان عبور کرد. با عبور دلار از این مرز، صرافی های بانکی از حدود همان ساعت یک بعدازظهر وارد بازار شدند و با عرضه خود زمینه را جهت کم کردن قیمت دلار فراهم کردند. به گفته فعالان، حدود ساعت ۳ بعدازظهر قیمت زیر ۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت. بعضی معامله گران حتی عنوان کردند که قیمت دلار در ساعات انتهایی روز سطوح پایین تری را نیز تجربه کرده است.

موج دوم نوسان دلار

با وجود افت قیمت در ساعات انتهایی روز، این دومین موج نوسان است که در ۲ هفته اخیر بازار دلار را تحت تاثیر خود قرار می دهد. نخستین بار شنبه هفته گذشته، دلار نوسانات خود را از ابتدای محدوده ۴ هزار و ۲۰۰ تومان شروع کرد و تا روز چهارشنبه حتی توانست در مقطعی خود را تا محدوده ۴هزار و ۴۳۰ تومان اوج بکشد. بعد از برخورد به این نقطه، فروش ها در بازار اوج رفت و قیمت در اواسط روز شنبه حتی تا محدوده ۴ هزار و ۲۹۰ تومان پایین رفت. به نظر می رسد از بعدازظهر روز شنبه موج دوم نوسان شروع شد و و این روند تا روز گذشته ادامه داشت.

باید دید افت ساعات انتهایی روز دوشنبه نهایی بر موج نوسان دوم خواهد بود یا قیمت دلار در روزهای آتی توانایی رشد بیشتری را از خود نشان خواهد داد. به گفته فعالان، نوسانات هفته اول ترکیبی از دلایل متفاوت بود: از تقاضای احتیاطی تحت تاثیر جو روانی تا تقاضای واقعی ابتدای ژانویه و تقاضای معامله گران فنی. ولی موج دوم نوسان زیاد ناشی از کم کردن حجم ارز موجود در بازار بوده هست. در این شرایط، زیاد معامله گران بازار اعتقاد دارند، اگر در روزهای آینده اتفاق بیرونی خاصی رخ ندهد، قیمت دلار در صورت عرضه متناسب بازارساز راه کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

روز گذشته، دلار دومین زیاد کردن متوالی را تجربه کرد و در مقطعی از مرز ۴هزار و ۴۰۰تومان عبور کرد. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز با ۴۷ تومان زیاد کردن به بهای ۴ هزار

در واقع، نزولی شدن روند دلار را به دو شرط وابسته دانستند؛ توصیه دیگری که بعضی از معامله گران فنی به آن اشاره کرده اند، پایین بودن شدت موج نوسان دوم نسبت به موج اول هست. آنها اعتقاد دارند، تقاضا در بازار نسبت به هفته گذشته پایین آمده است و عرضه نیز در سطح پایین تری قرار دارد؛ از نظر آنها به همین علت نوسانات پایین تر از موج نوسانی اول هست. حدود ساعت ۲ بعدازظهر دیروز حراج سکه در بانک کارگشایی شروع شد تا در بازار موازی نیز فلز گرانبهای داخلی با رشد سنگینی مواجه نشود. روز گذشته، سکه تا ساعت ۲ بعدازظهر به عدد یک میلیون و ۴۷۲ هزار تومان رسید و در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر با قیمت یک میلیون و ۴۷۳ هزار تومان به کار خود آخر داد. این قیمت که ۸ هزار تومان بالاتر از روز یکشنبه بود در شرایطی به ثبت رسید که بهای اونس نیز در بازارهای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر به محدوده هزار و ۳۲۰ دلار قدم گذاشته بود. بانک کارگشایی در حراج روز گذشته خود اقدام به فروش شمش های یک کیلویی نیز کرد.

گپ ۲۲ تومانی

روز گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۳۷۰ تومان شروع کرد که فاصله ای ۲۲ تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز یکشنبه داشت. این فاصله ۲۲ تومانی، عده ای از معامله گران را در موقعیت خرید قرار داد؛ چراکه تصور می کردند قیمت توانایی رشد زیاد را خواهد داشت. این در حالی بود که در دقایق ابتدایی روز گروه دیگری تصور می کردند دلار به سقف خود رسیده هست، در نتیجه زیاد میل به به فروش داشتند.

موج دوم نوسان دلار

با این وجود، به گفته فعالان، بعد از آنکه معامله گران غیررسمی مشاهده کردند، بازارساز در یک ساعت ابتدایی روز عرضه خاصی انجام نداده هست، خریدهای خود را اوج بردند و قیمت را به سوی مرز ۴ هزار و ۴۰۰ تومانی حرکت دادند. با ورود بازیگران بازارساز به بازار از ساعت یک بعدازظهر به تدریج موج نوسان افزایشی بازار قدرت خود را از دست داد و قیمت به زیر مرز روانی ۴ هزار و ۴۰۰ تومان پا گذاشت.

واژه های کلیدی: بازار | نوسان | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog