chillums امنیت آمریکا قطعنامه امنیت ملی

chillums: امنیت آمریکا قطعنامه امنیت ملی بین الملل آمریکا شورای امنیت نیکی هیلی

گت بلاگز وب‌گردی اهمیت اقتصادی از بین بردن قطر جهت عربستان ، اخراج ۴ هزار سعودی از قطر، م

ابوالخفوس از این جهت جهت قطر مهم شمرده می‌شود که از این طریق می‌تواند به امارات، بزرگ‌ترین شریک تجاری خود مرتبط و تصرف این منطقه به وسیله عربستان موجب می‌شو

اهمیت اقتصادی از بین بردن قطر جهت عربستان ، اخراج ۴ هزار سعودی از قطر، م

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، هم زمانی اوج گیری اختلافات میان عربستان و قطر در پی سفر دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا به منطقه به همه ثابت کرد که تنها منافع ملی ، طمع ورزی ها ، خودخواهی ها و عدم رعایت مبانی حسن هم جواری نیست که باعث بروز تنش و دشمنی میان عربستان و قطر به عنوان دو رقیب سنتی می شود، بلکه بخشی از مناسبات، در پشت پرده برنامه های آمریکایی و اسرائیلی جهت صید زیاد منافع اقتصادی و سیاسی از کنش های موجود در منطقه هست.

عبارات مهم : ترکیه
بر کسی پوشیده نیست رویکرد واشنگتن در آتش افروزی میان رژیم های منطقه ای که حتی متحد این کشور هستند، جهت پیشبرد هرچه زیاد توطئه های آمریکایی در منطقه و بازاریابی زیاد جهت صنایع تسلیحاتی این کشور و دوشیدن حداکثری رژیم های پادشاهی و موروثی عربی است که در سایه فقدان دموکراسی هیچ ملجأ و پناهی غیر از وابستگی به آمریکا و دولت های بزرگ غربی ندارند.

تلاش جهت ایجاد مسابقه میان کشورهای منطقه از طریق تنش های مرزی و تاثیرگذاری منطقه ای بعلاوه بروز دشمنی های موهوم از ابزارهای سنتی استعمار جهت ایجاد وحشت و وحشت در رژیم های منطقه و تلاش آن ها جهت دادن امتیازات زیاد جهت جلب دوستی و حمایت آمریکا و اسرائیل هست.

در حال حاضر پرونده های زیادی از موارد اختلافات مرزی و سیاسی در میان کشورهای منطقه وجود دارد. عربستان – ترکیه، عربستان- مصر، مصر- ترکیه، مصر- امارات، عربستان – قطر، قطر- امارات، عربستان –عمان و … تنها بخشی از این پرونده ها است که در مواقع لزوم آمریکا هر کدام از این پرونده ها را فعال می کند. نگاهی به تاریخ گذشته اختلافات بین عربستان و قطر نیز نشان از نقش آمریکایی صهیونیستی در این مناقشات جهت امتیازگیری هر چه زیاد از آنها دارد.

تاریخچه اختلافات قطر و عربستان سعودی

قطر کشوری عربی در جنوب غربی قارهٔ آسیا است که در شرق شبه جزیره عربستان و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده است هست. قَطَر خود شبه جزیره ای کوچک تر واقع در شبه جزیرهٔ عربستان است که خلیج فارس آن را از غرب و شمال و شرق در بر گرفته هست. پایتخت قطر، دوحه هست. تنها مرز زمینی قطر با عربستان سعودی است و مرز دریایی یکسان با کشورهای ایران، کویت، عراق، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی دارد.

جمعیت قطر اندکی بیش از ۲ میلیون نفر است و مساحت آن ۴۹۳، ۱۱ کیلومتر مربع هست، ولی این کشور دارای ذخایر گستردهٔ گازی هست. مجله فوربس قطر را ثروتمندترین کشور دنیا معرفی کرده هست. قطر بالاترین شاخص توسعه انسانی بین کشورهای دنیا عرب را داراست، این کشور طی سالهای گذشته تلاش زیادی جهت تبدیل شدن به یک وزنه سیاسی منطقه ای و در نتیجه کاستن از تنش های موجودیتی فراروی خود داشته هست.

الف: مسابقه بر سر رهبری منطقه عربی

در پی بروز انقلاب های مردمی در منطقه عربی و بروز جنگ داخلی در سوریه، دولت های حاشیه خلیج فارس از یک طرف جهت جلوگیری از سرایت انقلاب های مردمی و تضمین موجودیت خود و از طرف دیگر جهت زیاد کردن نقش مؤثر منطقه ای، مسابقه پنهانی را نسبت به دیگر واحد های سیاسی جهت برجسته کردن خود و از بین بردن تدریجی قدرت های سنتی منطقه شروع کردند. این مسابقه به خاص در نزد ترکیه و عربستان و قطر و امارات برجسته تر از دیگر بازیگران منطقه ای هست. حمد بن خلیفه امیر سابق قطر طی سال های اولیه بحران سوریه به نیابت از آمریکا پرونده این کشور را در اختیار گرفته و بیشترین تلاش خود را جهت براندازی دولت سوریه به کار گرفت. ولی با شکست در از بین بردن دولت سوریه، این پرونده از دست قطر خارج شد و به تبع آن کودتایی نرم در قطر شکل گرفته و قدرت به امیر تمیم فرزند شیخ حمد واگذار شد.

اقدامات قطر جهت راه اندازی شبکه الجزیره، میزبانی کنفرانس اقتصادی آسیایی آفریقایی در دوحه در سال ۱۹۹۷ و تلاش فراوان جهت گرفتن میزبانی جام جهانی به این رویکرد باز می گردد. جاه طلبی های قطر طی سالهای اخیر نگرانی پادشاهی سعودی را به دنبال داشته و در چندین دوره روابط دوجانبه را بحرانی کرده هست. واقعیت این است که سفر دونالد ترامپ به عربستان علاوه بر پیامدهای زیادی که داشت ، آتش زیر خاکستر مسابقه قدرت و رهبری کشورهای منطقه را در میان بازیگران داخلی شدت یافتن کرد.

کودتاهای صورت گرفته در قطر نیز نقش مهمی در مناسبات این کشور با عربستان داشته است ، قطر تا وقت شیخ خلیفه آل ثانی روابط خوبی با عربستان داشت. ولی روی کار آمدن شیخ حمد باعث زیاد کردن تنش میان دو طرف شد، کار به جایی رسید که عربستان در سال ۱۹۹۶ با برنامه ریزی کودتایی ناموفق تلاش کرد بار دیگر شیخ خلیفه را روی کار آورد. همین عنوان باعث زیاد کردن تنش میان دو طرف شد.

ب: مناطق مورد تنازع قطر و عربستان

گر چه قطر در سال ۱۹۷۱ به استقلال رسید، ولی ریشه اختلافات دو کشور به اوایل قرن بیستم باز می گردد.عربستان از دیرباز مدعی مالکیت ۲۳ مایل از سواحل جنوب شرقی قطر است‏ و دو کشور در مورد مرزهای جنوب غربی و خلیج “سلوا” واقع در این منطقه نیز با یکدیگر اختلافات ارضی دارند. بنابراین، اختلافات مرزی و سرزمینی میان دو کشور از خلیج “سلوا” واقع در جنوب غربی قطر شروع و تا “خورالعدید” واقع در جنوب خاوری قطر امتداد می‏ یابد. این اختلافات در پاره ای مواقع بویژه در آگوست ۱۹۹۲ به بروز درگیری های مرزی میان دو طرف هم منجر شده است که در نتیجه آن دو نظامی قطری و یک نظامی سعودی کشته شدند.

همچنین از سال ۱۹۶۵ تاکنون دو کشور عربستان و قطر در نقطه “ابو الخفوس” با یکدیگر درگیری دارند. منطقه الخفوس در نزدیکی راهی واقع شده است است که به یک پایگاه دریایی منتهی می شود که عربستان سعودی آن را در “خور العدید” ایجاد کرد. خور العدید خلیج کوچکی است که در جنوب قطر واقع شده است است که پیش از قرار گرفتن آن تحت حاکمیت عربستان سعودی از آن کشور امارات متحده عربی بود. منطقه ابوالخفوس از این جهت جهت قطر مهم شمرده می شود که از این طریق می تواند به امارات، بزرگ ترین شریک تجاری خود مرتبط شود و قطری ها اعتقاد دارند، تصرف این منطقه به وسیله عربستان موجب می شود، تمام راه های زمینی قطر به عربستان منتهی شود و جهت ارتباط و دستیابی به کشور امارات باید از خاک عربستان عبور کنند.

همچنین از دیگر نقاط محل اختلاف عربستان و قطر جزیره “حالول” هست. فاصله دریایی این جزیره از “خارک” ۲۵۰ کیلومتر و از جزایر “قوین” ۲۲۹ کیلومتر هست. حالول در شرق قطر واقع شده است و میدان های نفتی “مَهزَم” و “العِدّ الشَرقی” از جمله چاه های نفتی نزدیک به آن هستند. جزیره حالول همچنین دارای ذخایر و تأسیسات نفتی هست.

در ادامه این اختلاف ها در شروع سال ۲۰۰۵ دولت قطر تابعیت قطری حدود ۴ هزار نفر از قبیله “بنی مره” را به اتهام دست داشتن در ناآرامی های سال ۱۹۹۷ لغو و تمامی دارایی های آنها را ضبط و آنها را از قطر اخراج کرد. قبیله بنی مره را باید از جمله قبایل عربستان برشمرد که افرادی از آن از سال ها پیش در مناطق جنوبی قطر سکنی گزیده و بعد از تشکیل کشوری به نام قطربه تابعیت این کشور در آمده بودند، ولی بعد از بروز اختلافات ارضی و مرزی میان قطر و عربستان، دوحه در اقدامی تابعیت قطری حدود ۴ هزار نفر از افراد این قبیله را لغو کرد، به طوری که تعداد زیادی از این افراد به سمت مناطق شرقی عربستان رفتند و تعداد دیگری در صحرا سکونت گزیدند.

ج: اخوان المسلمین محور اختلافات قطر و عربستان

یکی از عوامل اختلافات ریاض و دوحه در مورد جنبش جهانی اخوان المسلمین هست. بعد از تحولات ۲۰۱۱؛ حمایت قطر از اخوان المسلمین از یک طرف و تلاش عربستان در قرار دادن این گروه در ردیف شرکت های تروریستی در سال ۲۰۱۴ به اختلافات جدی میان دوطرف درجریان نشست شورای همکاری خلیج فارس در مارس ۲۰۱۴ منجر شد.این اختلافات در نهایت به خروج سفرای عربستان، امارات و بحرین از قطر انجامید. اوج این اختلافات زمانی آشکار شد که بندر بن سلطان در جریان نشست هماهنگی مربوط پشتیبانی نظامی مخالفان سوری مشروعیت کشور قطر را مورد حمله قرار داده و می گوید: قطر صرفا ۳۰۰ نفر و یک کانال تلویزیونی است و نمی توان از آن بعنوان یک کشور یاد کرد”.!

طبعا هنگامی که صحبت از اخوان المسلمین مطرح می شود، پای ترکیه نیز به میان کشیده می شود، این کشور نیز یکی از رقبای مهم عربستان در منطقه به شمار می رود. بخشی از این اختلافات نیز در عرصه سوریه خود را نشان می دهد. مواضع متناقض عربستان و قطر به همراه ترکیه در خصوص همکاری مخالفان مسلح سوریه در مذاکرات اخیر بحران این کشور حاکی از شکاف های عمده و اختلافات عمیق میان دو طرف هست. بعضی تحلیلگران پرسشها سیاسی از نقش ترکیه در تنش در روابط عربستان و قطر خبر می دهند. این گمانه زنی به خاص هنگام تقویت می شود که می بینیم ترکیه در کنار روابط سیاسی، توسعه مناسبات نظامی و اقتصادی با قطر را در اولویت قرار داده هست. سطح بالای تردد دیپلماتیک بین آنکارا و دوحه و به خاص بیانات اخیر سفیر ترکیه در قطر مبنی بر تهدیدات یکسان و ضرورت باز تشکیل ائتلاف تازه بین ترکیه و قطر در کنار تاسیس پایگاه های یکسان نظامی چند منظوره در دو کشور، با نشانه تخاصم متقابل با ریاض مطرح شده است هست.

از این منظر می بینیم که تنش در روابط قطر و عربستان علاوه بر منافع منطقه ای این دو کشور و شاخص های شخصیتی سران آنها، تابعی از منافع و برنامه های آمریکایی – صهیونیستی و بعضی تسویه حساب های منطقه ای و مناقشات سرزمینی تاریخی است و از این منظر حتی اگر مانند موارد گذشته در کوتاه مدت سرپوشی موقت بر این تنش ها گذاشته شود، ولی در دراز مدت روابط دوجانبه دوحه و ریاض حل ناشدنی به نظر می رسد.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ترکیه | جزیره | سوریه | سیاسی | امارات | عربستان | عربستان | اختلافات | عربستان، | عربستان سعودی | امارات متحده عربی

اهمیت اقتصادی از بین بردن قطر جهت عربستان ، اخراج ۴ هزار سعودی از قطر، م

اهمیت اقتصادی از بین بردن قطر جهت عربستان ، اخراج ۴ هزار سعودی از قطر، م

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog